Wypadek samochodowy, skręcenie kostki, uderzenie w głowę, upadek z konia. To tylko kilka z przykładów urazów, z których każdy ma inny mechanizm powstania.
W zależności od tego jak doszło do powstania urazu i jaki był jego mechanizm, należy dobrać odpowiednie postępowanie, odpowiednią fizjoterapię, rehabilitację, np: rehabilitację po wypadku, rehabilitację pourazową, fizjoterapię po kontuzji.
Siły, które działają na ciało podczas powstawania urazu mogą doprowadzić do powstania i utrwalenia w ciele wzorców napięciowych, spazmów mięśniowych, które mogą być przyczyną zwiększonej sztywności i bólu, ograniczonej ruchomości, zaburzeń czucia i gorszej kontroli nerwowo-mięśniowej.
Często jest tak, że utrwalone napięcie utrzymuje się długo po urazie, pomimo tego, że proces gojenia już dawno się zakończył. Dzieje się tak dlatego, że każdy uraz zapisuje się w naszym układzie nerwowym, który to zwiększa bądź zmniejsza napięcie mięśni, chcąc chronić dany obszar ciała. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia równowagi napięciowej między poszczególnymi mięśniami i dalej do przeciążeń.
Poprzez odpowiednio dobrane techniki manualne oraz ćwiczenia, które są elementem rehabilitacji pourazowej, fizjoterapii powypadkowej, jesteśmy w stanie zmniejszyć dyskomfort związany z przebytym uraz i przywrócić równowagę napięciową w ciele.
Dlatego jeśli doznałeś jakiegoś urazu i towarzyszy Ci, któryś wyżej wymienionych objawów, warto sprawdzić, co można z tym zrobić u fizjoterapeuty.