Przejdź do treści

Korekcja wad postawy

Korekcja wad postawy Jelenia Góra

Nie każda asymetria postawy ciała wymaga korekcji, ale jeśli coś Cię zaniepokoiło, dobrze jest to sprawdzić.

Wykonuję specjalistyczne badanie postawy ciała i w razie potrzeby prowadzę proces jej korekcji wykorzystując techniki manualne i dobierając zindywidualizowane ćwiczenia korekcyjne. 

Badania pokazują, że niewielkie odchylenia od symetrii, nie mają wpływu ani na odczuwane dolegliwości bólowe ani osiągane wyniki sportowe (przykład: Usain Bolt - rekordzista świata w biegu na 100 i 200m ma prawostronną skoliozę - jego kręgosłup jest wygięty w prawą stronę).

Nie oznacza to jednak, że pozostają one bez znaczenia. Żeby określić czy dana wada powinna być korygowana i może mieć wpływ na zdrowie, dobrze jest to sprawdzić. Podczas konsultacji oceniam stopień zaawansowania wady, jej ewentualne powiązanie z dolegliwościami i nakreślam dalszy plan działania.

Jedną z głównych przyczyn powstawania wad postawy, jest siedzący tryb życia. Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej, za mała ilość ruchu w ciągu dnia, niewykorzystywanie potencjału do ruchu, jaki posiada nasze ciało. To wszystko może doprowadzić do osłabienia mięśni posturalnych i zakodowania się niewłaściwych nawyków. 

Dodatkowym czynnikiem mającym istotny wpływ na zakotwiczenie się w ciele jakiegoś napięcia i utrwalenie wady, szczególnie w dzieciństwie i wieku nastoletnim może mieć stres psychiczny i zablokowane w ciele emocje.

Do najbardziej rozpowszechnionych wad postawy zaliczamy:

Skrzywienie boczne kręgosłupa, plecy okrągłe, plecy płaskie, plecy wklęsłe, kurza klatka piersiowa, lejkowata klatka piersiowa, kolana koślawe, płaskostopie.

Celem korekcji wad postawy jest:

  • wykształcenie prawidłowych nawyków posturalnych,
  • zapobieganie pogłębianiu i korygowanie wady,
  • wzmocnienie mięśni posturalnych,
  • rozciąganie mięśni przykurczonych,
  • zwiększenie możliwego zakresu ruchu.