Przejdź do treści
wizyta

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

„Uff… wizyta umówiona, pierwsze koty za płoty, tylko teraz pytanie… Czy powinienem się do niej jakoś przygotować?”

 Co powinieneś wiedzieć?

Pierwsza wizyta jest bardzo ważna, zarówno dla pacjenta jak i fizjoterapeuty. Na niej nawiązujemy często pierwszy kontakt i poznajemy się. Przyjazna atmosfera i świadomość, czego można się spodziewać, może wpływać na poziom napięcia i efekty terapii. Dlatego chciałbym przybliżyć Ci jak będzie wyglądać pierwsze spotkanie.

Ważne aspekty:

  • Jeśli posiadasz dokumentację medyczną (wyniki badań krwi, wypisy ze szpitala/od lekarza, badania obrazowe: RTG, USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny etc.) - weź ją ze sobą na wizytę. Pomoże nam ona w procesie diagnostycznym i nakreśleniu planu działania,
  • Nie potrzebujesz skierowania - świadczę tylko odpłatne usługi,
  • Ubierz się wygodnie - tak byś czuł się komfortowo, sportowy strój i wygodna bielizna, umożliwią sprawne przeprowadzenie badania (dodatkowo jeśli masz możliwość, zabierz ze sobą obuwie zmienne),
  • Nie spóźnij się - przyjdź kilka minut przed planowaną godziną wizyty,

Jak przebiega wizyta?

Pierwsza wizyta składa się z dwóch elementów - wywiadu oraz badania. Są one niezbędne, do odszukania przyczyn problemu, nakreślenia planu działania i podjęcia dalszego postępowania. Jeśli pozwoli na to czas rozpoczniemy również terapię. Na koniec wizyty otrzymasz pierwsze instrukcje, odnośnie samodzielnych ćwiczeń w domu.

Wywiad to moim zdaniem najważniejsza część terapii. Dzięki niemu możemy ustalić w jakim celu się spotykamy oraz poznać Twoje oczekiwania. Podczas rozmowy będę pytał m.in. o: objawy, czas ich występowania, stopień nasilenia, dotychczasowe leczenie, historię choroby, urazy z przeszłości, rodzaj wykonywanej pracy, poziom stresu na codzień, nawyki żywieniowe czy sposób spędzania wolnego czasu.

W dalszej części przejdziemy do badania przedmiotowego. Na bieżąco, wszystko będzie tłumaczone co i w jakim celu robimy. Rozpocznę od wzrokowej oceny postawy ciała. Ocenimy ruchomość stawów i poszukamy miejsc o podwyższonym napięciu. Następnie wykonam specjalistyczne testy w różnych pozycjach ciała, które umożliwią nam ustalenie przyczyn dolegliwości i wprowadzenie najskuteczniejszej formy terapii, dostosowanej do Twoich potrzeb.

Na koniec wizyty, podsumujemy, co zrobiliśmy. Odpowiem na pytania. Otrzymasz zalecenia do domu i w razie potrzeby ustalimy dalszy plan działania (ilość i częstotliwość wizyt).